Doświetlenie piwnicy

Wzrost cen działek budowlanych, duże koszty budowy i relatywnie mniejsze dochody, to podstawowe przyczyny, dla których należy wykorzystywać powierzchnię budynków jeszcze efektywniej. Dlatego też, coraz częściej przy budowie domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej wykonuje się podpiwniczenie. Piwnice adoptowane są następnie na pomieszczenia do pracy/gabinety, siłownie, fitness i wellness, studia i sale muzyczne, etc. Należy zwrócić uwagę na to, że komfort przebywania w pomieszczeniach zależy w dużej mierze od tego, czy dociera do niego wystarczająca ilość dziennego światła.


Do doświetlenia pomieszczeń usytuowanych poniżej rzędnej terenu służą doświetlacze ACO Markant®.

Doświetlacz składa się z korpusu, wykonanego z wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz jednego z trzech dostępnych rusztów ze stali ocynkowanej. Ruszty posiadają zabezpieczenie przed włamaniem. Korpusy w kolorze białym doskonale odbijają światło a gładka powierzchnia ścian ogranicza zabrudzenia.

Szeroka gama wariantów pozwala wybrać odpowiedni rozmiar urządzenia dopasowany do szerokości okna oraz jego zagłębienia poniżej gruntu. W ofercie ACO znajdują się doświetlacze piwniczne o głębokości 40 cm, 50/60 cm i 70 cm. Istnieje także możliwość regulacji wysokości za pomocą nadstawek a specjalne, stalowe ramy pozwalają zachować stabilność konstrukcji.
Korpusy przeznaczone są dla ruchu pieszego lub w określonych wariantach dla przejazdu samochodów osobowych.

W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych wokół budynku, bezpośrednio na ścianie betonowej można wykonać tzw. „szczelny montaż”, używając jednego z dwóch rozwiązań systemowych: ACO Profix i ACO Dichtfix.

Uzupełnieniem systemu jest odpływ, który w zależności od potrzeb, stanowi element podstawowy z koszykiem na liście z możliwością rozbudowy o zasyfonowanie oraz zabezpieczenie przeciwcofkowe.