Odwodnienie podjazdu przed garażem

Odwodnienie podjazdu przed garażem to szczególne miejsce, w którym należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Sposób i położenie odwodnienia
  • Wytrzymałość na obciążenie
  • Odpowiednia zabudowa
  • Dylatacja kostki brukowej

Wybór odwodnienia musi uwzględniać wszystkie powyższe. Na dzień dzisiejszy królują projekty domów jednorodzinnych z garażem na poziomie parteru, w jednej bryle budynku. Najbardziej popularnym a jednocześnie optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kanałów ACO SELF® Euroline w poprzek wjazdu do garażu. Szeroka gama rusztów wykonanych ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub żeliwa, pozwala dopasować je do wykończenia kostką brukową. Wszystkie ruszty tego systemu dedykowane są do ruchu pieszego i przejazdu samochodów osobowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest tu koryto ACO Hexalline® z tworzywa sztucznego, z rusztem ocynkowanym. Jeżeli spadek jest większy niż 8% zalecamy wykonanie belki odciążającej.

W przypadku, gdy garaż wybudowany jest pod poziomem parteru (podpiwniczenie) a podjazd posiada spadek, zalecamy zastosowanie specjalnego rozwiązania, jakim jest kanał ACO GALA® z rusztem żeliwnym oraz zastosowanie belki odciążającej.

Jeżeli posadzka wewnątrz garażu posiada wykończenie płytkami, istnieje również możliwość  zastosowania odwodnienia liniowego. Ze względu na niewielką wysokość zabudowy to optymalne rozwiązanie. Jeżeli kanały zostaną ułożone pomiędzy stanowiskami parkingowymi (np.: przy garażu 2 stanowiskowym), można zastosować zarówno kanały ACO SELF® Euroline, ACO SELF® Mini, ACO Hexaline. Warto pamiętać tutaj o zastosowaniu zapory przeciwburzowej w celu zabezpieczenia wnętrza garażu przed „cofką”’ z kanalizacji lub/i zaporze przeciwko gryzoniom.

Kolejnym wariantem odwodnienia na podjeździe jest odwodnienie liniowe wzdłuż podjazdu do garażu. Tu należy pamiętać, aby nawierzchnia z kostki brukowej posiadała spadek w kierunku odwodnienia ok. 2%. ACO w takich przypadkach rekomenduje zastosowanie kanałów ACO SELF® Euroline, ACO SELF® Mini, ACO Hexaline z rusztem tworzywowym, ocynkowanym lub szczelinowym.

Alternatywnym rozwiązaniem stosowanym na podjazdach jest odwodnienie punktowe. ACO rekomenduje wpust ACO GALA® z polimerbetonu, który posiada solidny ruszt z żeliwa, zasyfonowanie i uszczelkę w celu szczelnego odprowadzenia wody do kanalizacji.  Wymaga to jednak wykonania spadku w układzie kopertowym.