Wizja Przyszłości

"Oczywiście, posiadamy różne wizje przyszłości, ale w praktyce architektonicznej widzimy się raczej jako osoby postępowe, patrzące w przyszłość. Bycie kimś postępowym oznacza dla mnie patrzenie w przód, albo przynajmniej zastanawianie się nad tym co przyniesie przyszłość. Natomiast wizjonerstwo dotyczy wyłącznie rezultatów, bez znajomości kroków jakie należy podjąć, by tam dotrzeć.

Wizjonerski element naszej pracy polega na tym, że rzeczywiście staramy się stworzyć innowacyjne centra miejskie, że zmierzamy w kierunku nowej urbanistyki. Robiąc to staramy się myśleć o miastach w sposób pozbawiony ograniczeń, jako o bytach, które czeka całkowicie nowe przeznaczenie. Nasza wizja pozwala im nie tylko rosnąć w górę czy w dół, ale także unosić się na wodzie.

Jednocześnie w tym przypadku nie patrzymy na wodę jako na źródło zagrożeń. Stanowi ona raczej możliwość nadania miastu nowego przeznaczenia oraz niespotykanej wcześniej elastyczności. Jeżeli takie skupisko miejskie miałoby rzeczywiście powstać kiedyś w przyszłości musi oferować właściwą równowagę między zapewnieniem schronienia, pożywienia, energii i dostępu do wody, to zresztą najtrudniejsza z kwestii, z którymi w ciągu najbliższych 20 - 30 lat będziemy musieli się uporać, jeżeli chcemy utrzymać obecny standard życia. Budowanie na wodzie może w tym pomóc.

To krok w stronę  dynamicznych miast, w których życie może kształtować się na nowe sposoby i organizować wokół wody. Za 100 lat będziemy żyć w miastach, które będą zdolne poruszać się. [...]"

 

Koen Olthuis
Water Architect z waterstudio.nl

 

 

Zapisz się, aby otrzymać newsletter. Kliknij tutajhttp://www.mforce.pl/img/mFore_www_ikony09.png 

 

Nowa Architektura_Wizje i Wizjonerzy_Woda

Pływająca przystań - terminal statków pasażerskich 

Terminal zaprojektowano z myślą o wzbogaceniu i udoskonaleniu doświadczenia związanego z podróżami i wypoczynkiem. Główna arteria komunikacyjna biegnąca wokół wewnętrznej przystani prowadzi do nowoczesnych sklepów, a znajdujące się na niej urządzenia transportowe umożliwiają łatwe dotarcie do wszystkich części terminala. Dostęp do wewnętrznej przystani, która zapewnia połączenie z lądem, dodatkowo ułatwiają trzy przestronne foyer. Na powierzchnie komercyjne przeznaczono około 50 000 m2 w bezpośrednim sąsiedztwie arterii komunikacyjnych.

W wierzchołkach trójkątnej struktury ulokowano trzy przestronne obiekty: hotel, restaurację oraz centrum konferencyjne. Dysponujący 180 pokojami hotel oferuje pokoje zarówno z widokiem na ocean jak i na dziedziniec oraz wewnętrzną przystań. Pomieszczenia znajdujące się w części wewnętrznej zlokalizowano wzdłuż przestronnych patio, których przeźroczyste dachy dostarczają naturalnego światła do hotelu i pokojów.

 Z kolei na rozlokowane na ponad 24 000 m2 centrum konferencyjne składa się z ponad 30 pomieszczeń, sal konferencyjnych i wykładowych o różnych metrażach - od małych pokojów przeznaczonych na spotkania personelu do audytorium z 950 miejscami siedzącymi.

Dysponująca 12 000 m2 powierzchni restaurację ulokowano na szczycie trójkąta zapewniając tym samym nieograniczony widok na otwarte morze, terminal i wewnętrzną przystań.

Łączna powierzchnia użytkowa terminalu wynosi ponad 160 000m2. Składają się na nią sale konferencyjne, kina, sklepy, spa, hotele, restauracje i inne punkty usługowe. Pływająca przystań to kompletny, niezależny świat - idealny punkt startowy dla każdego luksusowego rejsu.

Pływająca przystań - terminal statków wycieczkowych, ustawiony na morzu niczym rzeźba. Nowy punkt orientacyjny , w którym ulokowano hotele, restauracje, centra konferencyjne, sklepy i kino.

Miasto turbin

Wizja ekologicznego miasta u wybrzeży Norwegii, łączącego w sobie produkcję energii wiatrowej z celami turystycznymi.Miasto turbin to kompleks 49 turbin mieszkalnych usytuowanych na farmie wiatrowej otoczonej morzem. Jego integralną częścią jest muzeum, hotel oraz ośrodek spa. Moc jednej turbiny to 8 MW - podczas gdy do zasilenia całego kompleksu potrzebny jest zaledwie 1 MW. Celem architektów jest przezwyciężanie uprzedzeń wobec morskich elektrowni wiatrowych, poprzez stworzenie wyjątkowego projektu, dzięki któremu Norwegowie mieliby się przekonać do nowego sposobu pozyskiwania energii. Miasto turbin to atrakcyjny wizualnie projekt adresowany do turystów, żeglarzy, pracowników platform wiertniczych i pasażerów statków wycieczkowych, będący imponującym przykładem połączenia możliwości współczesnej architektury oraz energetyki wiatrowej. Rząd Norwegii liczy na to, że dla nadmorskich regionów kraju będzie to dodatkowy impuls gospodarczy, pozwalający im na nowo odkryć swój potencjał. Miasta na wybrzeżu miałyby pozostać takimi jakimi są, z tą różnicą, że na ich horyzoncie rysowałyby się miasta turbin.

Ziemia niczyja

Morze martwe stopniowo zanika. Zmieniają się jego granice geograficzne i polityczne. Czy oznacza to przestrzeń dla nowych możliwości?

Nowa wizja Morza Martwego

Projekt badawczy "Ziemia niczyja" obiecuje rozwiązania, dzięki którym można będzie poradzić sobie z kryzysem ekologicznym, jak również wpłynąć na okoliczności, które przyczyniły się do wieloletniego kryzysu politycznego. Polityka w tym regionie w dużej mierze została zdeterminowana poprzez chęć przejęcia kontroli nad zasobami naturalnymi. Jeden z najbardziej zaciekłych sporów w tym regionie - jak i generalnie na świecie - toczy się wokół dostępu do wody. Fakt, że mapa światowych zasobów wodnych pokrywa się z granicami politycznymi, skłania się do postawienia sobie pytania co architekci mogą zrobić w obliczu tak złożonych sporów politycznych i procesów decyzyjnych.

"Ziemia niczyja" koncentruje się na problemie jakim jest stopniowe zanikanie Morza Martwego. Szybkie kurczenie się tego akwenu wywołuje znaczne szkody w obrębie środowiska, jak również infrastruktury i gospodarki regionu. Projekt ten ma na celu przeniesienie zagrożonych ośrodków turystycznych na archipelag sztucznych wysp, które miałyby powstać na obszarze eksterytorialnym. Obszar ten miałby się stać terytorium międzynarodowym, do którego nikt nie będzie mógł rościć sobie praw, jako że wraz z kurczeniem się Morza Martwego, granice morskie nie będą pokrywały się z granicami politycznymi. Sztuczny archipelag zapewni turystom nowe udogodnienia, będzie wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych oraz dostarczy nowe zasoby wody pitnej. Jednym z celów archipelagu byłoby opracowanie technologii, która pozwoliłaby pozyskiwać wodę z wilgotnego powietrza unoszącego się nad Morzem Martwym.

 

 

Zapisz się, aby otrzymać newsletter. Kliknij tutajhttp://www.mforce.pl/img/mFore_www_ikony09.png