Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

ACO BIKE TEAM Adventure

Wyprawa Rowerowa ACO Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym
26-27 maja 2023 r.

Nadbużański Szlak Rowerowy to około 290 kilometrowa trasa przebiegająca przez wschodnią część województwa lubelskiego. Znajdziemy tu piękne krajobrazy oraz bogactwo natury, które stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku z dala od zgiełku miast. Cerkwie i forty, Sanktuaria w Jabłecznej, Pratulinie i Kodniu - to również atrakcje regionu.

Szlak prowadzi przez drogi gruntowe jak i utwardzone, rzadko będziemy jechać przez drogi o dużym natężeniu ruchu. Nadbużański Park Krajobrazowy, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje część doliny Bugu, ale też Narwi i Liwca. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Oprócz meandrów rzek znajdziemy w nim przeróżne rozlewiska, starorzecza, przepiękne lasy, torfowiska, łąki i wydmy. W parku wyznaczono piętnaście rezerwatów, są pomniki przyrody i ścieżki edukacyjne. Gdzieniegdzie można też spotkać tradycyjną, drewnianą zabudowę.

Naszą wyprawę zaczniemy od trasy Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego. Trasa przez chwilę prowadzić będzie asfaltem, by po chwili zmienić się już na szutrową. Pierwszy przystanek zrobimy w Kamieńczyku, gdzie będzie czekać na nas dobra kawa w Gospodzie Kamieńczyk. Po energetycznym wzmocnieniu ruszymy dalej, mijając most na rzece Liwiec. Zbliżymy się na chwilę do rzeki Bug, by przejechać fragment trasy leśnym single trackiem, aż do Rezerwatu Jegiel. Dalej trasa prowadzić będzie przez kolejne rezerwaty - z Rezerwatem Czaplowizna na czele.