Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Historia ACO

Grupa ACO jest uznanym międzynarodowym liderem w branży systemów odwaniania.
W jaki sposób powstała firma ACO i jak rodzina Ahlmann odniosła sukces w tej niezwykłej historii?
Przeczytaj więcej o fascynującej historii rodziny pełnej osobowości z duchem przedsiębiorczości i innowacyjnym myśleniem.


Wiek XVIII
Jak to się zaczęło?

1780 r. kapitan żeglugi morskiej Otto Friedrich Ahlmann postanawia rozpocząć karierę na lądzie jako biznesmen i zaczyna odnosić sukcesy. Sercem przedsiębiorczości rodziny Ahlmann staje się Carlshütte - odlewnia żeliwa w Büdelsdorf, założona w 1827 roku, a będąca pierwszym zakładem przemysłowym w Szlezwiku-Holsztynie. Johannes Ahlmann, syn Thomasa Jørgena Ahlmanna, który sprzedawał produkty Carlshütte w Skandynawii od 1840 roku, przejmuje komercyjne zarządzanie Carlshütte w 1883 roku.

Otto Friedrich Ahlmann.


Wiek XX
Sukcesy od pokoleń

1919 r. Julius Ahlmann zastąpuje swojego ojca na stanowisku dyrektora handlowego Carlshütte. Carlshütte staje się największą odlewnią w Północnych Niemczech. Żelazne i żeliwne odlewy produkowane w Rendsburgu zdobywają ogromną popularność i od roku 1920 są eksportowane do 50 krajów świata.

Käte Ahlmann.

We wrześniu 1931 r. Julius Ahlmann umiera, a jego żona Kate Ahlmann (1890/63) przejmuje zarządzanie Carlshütte. Kate rozwija firmę postawioną w obliczu wielu wyzwań i staje się jedną z najbardziej znanych kobiet biznesu. Wśród jej wielu sukcesów, wyróżnić należy założycielstwo i przewodnictwo w Stowarzyszeniu Kobiet Niemieckich Firm (VDU). W 1937 r. Käte Ahlmann przekształca spółkę w spółkę komandytową. Od 1941 roku firma działa pod Ahlmann-Carlshütte K.G.


1945
Carlshütte zachowane

Po zakończeniu wojny następuje demontaż maszyn i przeniesienie do Kanady i wznawia parce z 300 pracownikami. O życiu i spuściźnie niezwykłych przedsiębiorców można przeczytać w biografii: Käte Ahlmann - Eine Biographie.

Carlshütte

Lata 1940-te i 1950-te
Początki ACO Severin Ahlmann GmbH

Oprócz Kate Ahlmann w działalność firmy włącza się jej najmłodszy syn Josef-Severin Ahlmann, który w wieku zaledwie 22 lat w 1946 roku zakłada ACO Severin Ahlmann GmbH & Co. KG w Büdelsdorf. ACO rozpoczyna produkcję m.in. betonowych elementów instalacji sanitarnych dla budynków i obszarów rolniczych. Kolejny kamień milowy ma miejsce w 1952 roku: Severin Ahlmann rozwija innowacyjną ładowarkę kołowo-wahadłową, którą doprowadza do rozpoczęcia produkcji seryjnej.


Lata 1960-te
Ekspansja do nowych obszarów biznesowych

Josef-Severin Ahlmann był pierwszym, który w latach sześćdziesiątych masową produkcję wzbogacił sterowanym elektrycznie napędem hydrostatycznym. ACO rozpoczyna produkcję betonowych elementów budowlanych i okien, a następnie pierwszych odwodnieni liniowych. W ten sposób młody Ahlmann rozszerza swoje obszary działalności w dziedzinie budownictwa, inżynierii lądowej oraz segmentu oczyszczania ścieków. Wreszcie następuje ekspansja w obszarach żeliwnych i specjalnych konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Josef-Severin Ahlmann


Lata 1970-te
Innowacyjny polimerbeton

Po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych XX wieku innowacyjny system odwadniania ACO DRAIN® wyjechał poza granice państwowe. Otwierają się placówki w Austrii, Szwajcarii, Francji a następnie w Anglii. Od 1972 roku pojawiają się nowe możliwości projektowe, które są wykorzystywane głównie przy budowie stadionów.Oprócz rozwoju systemów do hodowli zwierząt, Josef-Severin Ahlmann odnosi również sukcesy w produktach do ochrony płazów.
W latach 70. firma wchodzi dynamicznie na rynki światowe z systemami ACO DRAIN® wykonanymi z nowoczesnego materiału, jakim okazuje się polimerbeton. I tak zaczyna się międzynarodowa przygoda ACO. Rozwój Grupy ACO doprowadza do otwarcia nowych fabryk, także na rynkach wschodnio-europejskich w latach 90. Kadra kierownicza i inżynierska Grupy ACO oraz świetni konstruktorzy powoduje, że w dziedzinie odwodnień i oczyszczania ścieków firma uzyskuje wysoką, światową pozycję.

Produkcja odwodnień z polimerbetonu

W 1972 roku na stadionie Olimpijskim w Monachium po raz pierwszy zastosowano odwodnienia ACO z polimerbetonu


Lata 1980-te
Początek ekspansji na całym świecie

Od 1981 r. bezdzietny Josef-Severin Ahlmann przekazuje prawie całą firmę synowi swojego zmarłego brata. Hans-Julius Ahlmann uruchamia światową ekspansję grupy ACO.

Lata 1990-te
Sukcesy międzynarodowe

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ACO rozszerzyło swoją działalność na Stany Zjednoczone i Australię. ACO jest również coraz bardziej obecne w Europie. Przejęcie Plastmo Group staje się ważnym kamieniem milowym w rozwoju spółki.


1993
Utworzenie zakładu produkcyjnego tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (GRP) w Monroe (Karolina Północna, USA).

1994 Przejęcie firmy Polycrete (Sydney, Australia) i Inote (Szwajcaria).

1995 Nabycie Plastmo Group, działającej w Skandynawii, Anglii i Polsce.

1996 Rozpoczęcie produkcji w Legionowie (Polska) oraz przejęcie Signum (Niemcy) i Hvidbjerg Vinduet (Dania).

1997 Przejęcie Guss- und Armaturenwerk Kaiserslautern (AWK).

1998 Rozpoczęcie produkcji w Maçanet de Cabrenys (Hiszpania).

1999 Rozwój produkcji stali nierdzewnej w Pribyslav (Republika Czeska) i przejęcie Poly Bau Schweiz.


Zaangażowanie kulturowe

W 1999 roku Hans-Julius Ahlmann wraz z zaprzyjaźnionym artystą założył wystawę NordArt (www.nordart.de)
Wystawa z ponad 250 artystami z całego świata jest jedną z największych wystaw sztuki współczesnej w Europie Północnej.
Wraz z wejściem młodych muzyków międzynarodowej Orkiestry Schleswig-Holstein Music Festival Orchestra do ACO Thormannhalle pojawiła się ekscytująca interakcja między nową sztuką a młodą muzyką.

NordArt w Carlshütte

Wystawa NordArt


2007 - Zaangażowani w edukację, kulturę, muzykę i sport
Pasja, zaangażowanie to tożsamość ACO

Nowoczesne oblicze Grupy ACO można zobaczyć w ACO Academy tj. centrum szkoleniowo-konferencyjnym otwartym w 2007 r. ACO Academy posiada zróżnicowany program dla pracowników i Klientów a także służy jako forum profesjonalnej wymiany wiedzy i doświadczenia.

Obecnie ACO jest reprezentowane w ponad 40 krajach i produkuje na czterech kontynentach. Firma zatrudnia 3 900 osób na całym świecie. Na terenie byłego Carlshütte ACO stworzyło park biznesowy Carlshütte, który obejmuje łącznie 60 hektarów obszaru przemysłowego, logistycznego. Dawne hale odlewnicze Carlshütte stały się "Kunstwerk Carlshütte" - centrum sztuki i kultury, które przyciąga około 50.000 odwiedzających rocznie. Zaangażowanie ACO w kulturę i sport staje się częścią kultury korporacyjnej.

Dowiedz się więcej o zaangażowaniu rodziny Ahlmann w największą w Europie Północnej wystawę NordArt na Kunstwerk Carlshütte, Schleswig-Holstein Music Festival, ImlandLauf bieg w Rendsburgu i zawody żeglarskie Musto Skiff na całym świecie.


2013-2017
Iver Ahlmann i silna rodzina, na której możesz polegać

Hans-Julius i Iver Ahlmann reprezentują teraźniejszość i przyszłość ACO. Iver Ahlmann został mianowany wspólnikiem zarządzającym ACO Severin Ahlmann GmbH & Co. KG., a w kolejnych latach staje się właścicielem ACO Severin Ahlmann GmbH & Co. KG wdrażając silną strategię ekspansji zwaną ONE21. Iver Ahlmann przejmuje zatem przedsiębiorczą odpowiedzialność i kreuje tożsamość ACO jako firmy rodzinnej patrzącej w przyszłość.