Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Modernizacja odwodnienia - konieczność podczas rozbudowy fabryki
22 sierpnia 2019

Marcin Król

Zaprojektowanie i poprawne wykonanie systemu odwodnienia gwarantuje, że w rozbudowanej lub zmodernizowanej fabryce zachowana będzie higiena i bezpieczeństwo produkcji.

Manager lub właściciel zakładu, przed którym stoi zadanie unowocześnienie fabryki lub dostosowanie jej do obsługi zwiększonych zamówień, dba o ustalenie specyfikacji maszyn i ich korzystny zakup. Podczas takiego przedsięwzięcia przeprojektowuje się też układ zakładu produkcyjnego tak, aby pomieścić nowe maszyny, wyznaczyć strefy pozwalające uniknąć zanieczyszczeń krzyżowych i ułatwić przetwarzanie oraz pakowanie gotowego produktu. W przygotowaniach tych system odwodnienia często schodzi na drugi plan. Tymczasem odgrywa on ważną rolę w utrzymaniu w zakładzie higieny, bezpieczeństwa i kontroli związanych z tym kosztów.

Jakie są konsekwencje pominięcia odwodnienia?

Gdy podczas rozbudowy odwodnienie nie zostanie poddane przeprojektowaniu lub gdy nie ma go wcale, na etapie ustawiania linii produkcyjnej i już podczas produkcji można spodziewać się licznych kłopotów:

1. Brak systemu odwodnienia lub jego zbyt mała retencja oznacza niekontrolowany wypływ płynów produkcyjnych na podłogę w fabryce, co za tym idzie zwiększone ryzyko wypadku na skutek poślizgnięcia.

2. Stała obecność wody i innych płynów sprawia, że skuteczne czyszczenie posadzki jest trudne albo wręcz niemożliwe.

3. Podczas optymalizacji ustawienia maszyn produkcyjnych może zdarzyć się, że dla zachowania ciągu produkcyjnego konieczne będzie ustawienie ich na odwodnieniu, co uniemożliwi do niego dostęp i konserwację.

4. Część sprzętu z uwagi na charakter pracy (np. produkcja mokra z rozlewaniem) powinna być umieszczona w pobliżu drenażu, który jest niezbędny, by maszyny mogły skutecznie i bezpiecznie działać.

Jak rozwiązać problem?

Nie jest to specjalnie skomplikowane - odwadnianie po prostu należy potraktować poważnie już na początkowych etapach planowania przebudowy fabryki. Mamy pięć kluczowych wskazówek, które pomogą uczynić ten proces łatwym
i skutecznym:

1. Porozmawiaj ze specjalistą od odwadniania, zanim zatwierdzisz nowy układ maszyn w zakładzie produkcyjnym. W ACO mamy zespół ekspertów ds. projektowania technicznego, którzy chętnie udzielą wskazówek, których potrzebujesz, aby uzyskać wysokiej jakości system odwadniania, uwzględniający najważniejsze kwestie, takie jak: temperatury robocze, natężenia przepływu i rodzaj chemikaliów czyszczących, które będą stosowane.

2. Upewnij się, że w nowym układzie funkcjonalnym maszyny do produkcji mokrej mają zapewnione odpowiednie odwodnienie!

3. Sprawdź czy nachylenie posadzki w hali produkcyjnej umożliwia odpływ odpadów płynnych do systemu odwadniającego.

4. Zapewnij łatwy dostęp do wszystkich elementów odwadniających, by można było przeprowadzać kontrolei czyszczenie.

5. Współpracuj z dostawcą systemów odwadniających, aby opracować program konserwacji i czyszczenia odwodnienia, co pozwoli na kontrolę bieżących kosztów obsługi systemu już na etapie specyfikacji.

Jeśli planujesz unowocześnienie zakładu produkcji żywności lub napojów i chciałbyś porozmawiać z naszym zespołem projektantów, zapraszamy do kontaktu.