Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Csm LI JSA Banner 1080x1350 D694e91525

Założyciel ACO

Pod koniec 1946 roku Käte Ahlmann postanowiła wydzielić dział betoniarski swojej odlewni żeliwa Ahlmann-Carlshütte w sąsiednim zakładzie. Dramatyczne powody tej decyzji, a mianowicie zbliżające się wywłaszczenie rodziny po wojnie i jednocześnie groźba rozbiórki odlewni przez brytyjskie siły okupacyjne, są barwnie opisane na stronie internetowej ACO poświęconej historii www.history.aco.

Najmłodszemu synowi Käte Ahlmann, 22-letniemu wówczas Severinowi Ahlmannowi, powierzyła zadanie założenia firmy pod nazwą "Severin Ahlmann-Betonindustrie (SAB)". Wkrótce dyrektorem zarządzającym został Paul Meyer, a mała firma szybko się rozrosła, gdy region został odbudowany po wojnie.

Od 1970 roku, pod kierownictwem dyrektora zarządzającego Ernsta Vollstedta, nastąpił przełom w postaci polimerobetonu i ACO Drain, który położył podwaliny pod późniejszą szybką ekspansję. Od 1981 roku Severin Ahlmann stopniowo powierzał sukcesję swojemu siostrzeńcowi Hansowi-Juliusowi Ahlmannowi. Kontynuował ekspansję ACO Group od bardzo obiecujących początków, osiągając obroty w wysokości około 50 milionów DM w tamtym czasie i stale powiększając zespół pracowników. Dziś Iver Ahlmann i jego ojciec Hans-Julius Ahlmann stoją na czele firmy w 3. pokoleniu.


1924

Urodzenie w Büdelsdorfie

Josef-Severin Ahlmann urodził się 8 czerwca 1924 roku w Büdelsdorfie jako najmłodszy syn czworga dzieci przedsiębiorcy Juliusa Ahlmanna i jego żony Käte Ahlmann.1945

Dołącza do macierzystej odlewni żeliwa "Ahlmann-Carlshütte"

Niemal natychmiast po powrocie do rodzinnego biznesu dołącza Severin Ahlmann. Ahlmann Carlshütte produkuje głównie wyroby sanitarne z żeliwa i stali. Od połowy lat 30. XX wieku dodawano również substytuty żeliwa, w szczególności. Severin Ahlmann przejmuje ten dział w 1945 roku.


1946

Założenie ACO

10 grudnia 1946 roku Severin Ahlmann rejestruje własną firmę w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kilonii. Firma "Severin Ahlmann-Betonindustrie (SAB)" początkowo specjalizuje się w wyrobach dla sektora budowlanego. Oprócz dachówek cementowych produkowane są materiały budowlane i produkty dla inżynierii lądowej. Wkrótce Ahlmann rozszerza swoją ofertę o produkty Carlshütte ze sztucznego kamienia (ziarno marmuru) i produkuje produkty sanitarne. Matka Severina Ahlmanna, Käte Ahlmann, pisze w liście do przyjaciela z 17 grudnia 1946 roku: "Na tej kartce widać nową firmę. Niech będzie szczęśliwa!"


Lata 1950-te

Rozwój firmy spedycyjnej

Po wojnie rodzina bierze udział w dofinansowanej odbudowie niemieckiej floty handlowej. Tutaj młody Severin Ahlmann przekazuje kolejkę górską jej głównemu kapitanowi.


1952

Dywersyfikacja | Ahlmann Schwenkschaufler

Oprócz Carlshütte, Severin Ahlmann rozwija nowy typ produktu, dzięki któremu rodzina zwraca uwagę na sektor budowy maszyn: koparkę obrotową Ahlmann. Staje się jednym z ulubionych projektów Severina Ahlmanna. Zaprezentowana publicznie w 1952 roku maszyna budowlana odniosła ogromny sukces ze względu na swoją wszechstronność i niezawodność. Firma istnieje do dziś. Obecnie należy do francuskiej grupy MECALAC.


1956

W 1956 roku Severin Ahlmann poślubił swoją drugą żonę Marię i przeprowadził się do Andernach am Rhein.


1956-74

Rozbudowuje zakład ACO Severin Ahlmann w Andernach w wiodącego dostawcę odlewów sanitarnych i przetwórcę tworzyw sztucznych.


Okna betonowe

Od połowy lat 50-tych XX wieku w Rendsburgu rozpoczyna się produkcja okien na licencji, która rozrasta się i na przełomie lat 1959/60 Severin Ahlmann przejmuje firmę licencjodawcy: Bördlein w Reith w dzielnicy Bad Kissingen. Następnie przekształca Reith w prawdziwy zakład produkcyjny.


1973

W tym roku przypada 25-lecie istnienia firmy.

Jest to rok, w którym grupa firm Severina Ahlmanna ma zagraniczne oddziały w Szwajcarii, Austrii, Kanadzie, Chile i Argentynie. Firma zatrudnia 750 pracowników, a jej obroty wynoszą 80 milionów marek.


1973

Jubileusz 25-lecia ACO jest nadal uważany przez pracowników firmy za szczególny kamień milowy. ACO w Andernach, założone w 1948 roku, było wówczas wiodącym zakładem Grupy. Kiedy w 1973 r. obchodzono tam 25-lecie, Severin Ahlmann skorzystał z okazji, aby uczcić rocznicę w zakładach w Rendsburgu i Reith, choć "spóźniony" o 1,5 roku w przypadku tych zakładów założonych w 1946 r.

Tutaj Severin Ahlmann przed dawnym logo podczas kilkudniowych uroczystości w nadbałtyckim kurorcie Damp.


1970-1980
Wyroby z polimerobetonu i ACO Drain

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku Severin Ahlmann produkował również prefabrykowane garaże, a przede wszystkim opracował systemy odwadniające z nowego materiału polimerobetonu. To przynosi ostateczny przełom w latach 70. Ekspansja krajowa pociąga za sobą zaangażowanie międzynarodowe. Severin Ahlmann, który dużo podróżował zarówno prywatnie, jak i zawodowo, podczas swoich podróży po świecie zawsze szukał wartościowych inwestycji. Zwłaszcza w latach 70.
W tym czasie założył zakłady ACO w Szwajcarii, Francji i USA.
W 1974 r. firma ACO Andernach została sprzedana, a działalność gospodarcza przeniosła się do zakładów w Rendsburgu i Reith, a także w kierunku produkcji wyrobów z polimerobetonu w nowych zagranicznych zakładach.


1981

Od 1981 roku Severin Ahlmann stopniowo przekazuje sukcesję swojemu siostrzeńcowi Hansowi-Juliusowi Ahlmannowi. Globalna ekspansja nabiera tempa.


2003

Severin Ahlmann przekazuje prawie wszystkie swoje udziały w Grupie ACO swojemu siostrzeńcowi Hansowi-Juliusowi Ahlmannowi i jego synom.


2004

W dniu swoich 80. urodzin Severin Ahlmann dziękuje swoim sympatykom tymi imponującymi słowami.

Odchylam się do tyłu w fotelu, wyczerpany i szczęśliwy, głęboko poruszony formą i siłą niezliczonych gratulacji: za wiele godzin rozmów osobistych, żywiołową dumę i pewne siebie emocje w ACO przy każdym grupowym zdjęciu. Nie jestem w stanie wyrazić podziękowania za naszą wspólną pracę i wysiłek.

ACO jest zajęte szukaniem luk na rynku. Nie mogę się nadziwić, że szczęście zawsze towarzyszy ACO; Oby tak pozostało. ACO - prawie 60-letnie- doświadczone, ale i młode na całym świecie, będzie miało wiele do zaoferowania w przyszłości.

Jestem o tym przekonany i życzę wszystkiego najlepszego dziś i jutro.

Pozdrawiam, Severin Ahlmann


2006

23 stycznia 2006 roku Josef-Severin Ahlmann zmarł w wieku 81 lat i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na morzu u wybrzeży wyspy Sylt. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 lutego 2006 r. w Christuskirche w Rendsburgu w towarzystwie rodziny i personelu.

8 czerwca 2024 r. | 100 lecie urodzin Severina Ahlmanna

Rodzina, kierownictwo i pracownicy świętują 100. rocznicę urodzin założyciela w czerwcu 2024 roku.

To top