Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

MISTRZOSTWA EUROPY we freedivingu
Turcja | Stambuł | 17-22 czerwca 2019 r.

Wypowiedź Mateusza Maliny z dn. 26-06-2019

„Dopiero co wróciłem z kompletem medali z basenowych mistrzostw Europy organizacji CMAS rozgrywanych w Stambule (Turcja).
Czasem nawet znaczne pobicie rekordu świata nie wystarcza do zdobycia złotego medalu. W pierwszym dniu zawodów przepłynąłem w basenie olimpijskim 234,29 m pod wodą na jednym oddechu, bez płetw w czasie 4 minut i 41 sekund. Był to rekord świata, pobity o 24 metry. Wydawałoby się, że to pewny złoty medal, jednak godzinę później Francuz Guillaume Bourdila pobił mnie o 1,71 m zdobywając tym samym złoty krążek i nowy rekord świata. Tak zdobyłem srebro.

Dzień później w kolejnej konkurencji polegającej na wstrzymaniu oddechu na czas, tzw. statyce, zdobyłem brązowy medal z czasem 8 minut i 50 sekund.

W ostatnim dniu zawodów zmagania odbywały się w pływaniu w monopłetwie. Postanowiłem dać z siebie wszystko i w fantastycznym stylu poprawiłem m.in. swój rekord świata i jako pierwszy człowiek w historii, odbiłem się od szóstej ściany olimpijskiej pływalni, przepływając 316,53 m w czasie 5 minut i 15 sekund. Jako pierwszy zawodnik oficjalnie przekroczyłem 5 minut jako czas nurkowania. Po prostu wow! Rok temu podczas MŚ w tej samej dyscyplinie, odpuściłem nurkowanie na 203 m.Kiedy przegrywamy, jeżeli wyciągniemy z tego wnioski, uczymy się najwięcej. Ja to zrobiłem. Przed zawodami czułem, że w minionym roku sporo pracy włożyłem w pływanie w monopłetwie i jestem naprawdę mocny. Wciąż są elementy do poprawy, także to nie jest moje ostatnie słowo w tej dyscyplinie.”