Temat przewodni NordArt 2023 Sztuka turecka
„Sztuka, mówi główny kurator NordArt, Wolfgang Gramm, szuka odpowiedzi na wszystko, co porusza i dotyka ludzi, a ludzie mogą znaleźć odpowiedzi w sztuce.
Na tle świata, który rozpadł się na kawałki jest zatem aż nazbyt zrozumiałe, że obrazy i rzeźby, fotografie i instalacje nie tylko rzucają światło na osobiste i społeczne konteksty i wydarzenia. Ale że wspiera je również wspólna nadzieja na zachowanie utraconych wartości lub stworzenie lepszego świata”.
Jednym ze znaków rozpoznawczych NordArt jest sztuka współczesna z Chin. Wieloletnie kontakty z chińską sceną artystyczną wielokrotnie umożliwiały prezentację znanych artystów. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. prace YUE Minjun, XIANG Jing i ZHOU Song.
Zwycięzcą nagrody NordArt 2022 został LIU Ruowang. Od 2016 roku wiele z jego głównych prac można zobaczyć podczas wystawy. Jego małpoludy „Original Sin” czy grupa „Mr. Pinocchio” są dobrze znane regularnej publiczności. Jednym ze zwycięzców Nagrody Publiczności na NordArt 2022 jest również WU Guoyong. W tym roku wystawia swoją nową serię zdjęć „Whitehouse” & „Blockhaus”.
Podczas poprzedniej edycji NordArt publiczność nagrodziła również Dejo Denzera. Artystę fascynują zjawiska percepcyjne zarówno w sensie wizualnym, jak i przenośnym. W tym roku pokaże on swoje mityczne rybie reliefy wykonane z porzuconych instrumentów muzycznych.
W specjalnym projekcie „Być muzą” artystka fotograficzka, Lilya Corneli zaprezentuje interpretacje słynnych obrazów. Jej modele wzorowane są na arcydziełach, ale bawiące się czasem – mieszają dodatki i zastępują kostiumy z epoki nowoczesnymi ubraniami. Muzy, podziwiane przez pokolenia znajdują odzwierciedlenie w prawdziwych kobietach.
Odwiedzający, z całą pewnością jednak odkryją swoje osobiste atrakcje na NordArt 2023. To, które komunikaty docierają do kogo i w jaki sposób, pozostaje tajemnicą sztuki.