Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.


Wystawa sztuki współczesnej NordArt 2023 odbywa się w terminie od 3/06 do 8/10 2023r. w Büdelsdorf, na terenie zabytkowej odlewni żeliwa.

Tegoroczna edycja poświęcona jest sztuce tureckiej, ale oprócz prac artystów z Turcji zaprezentowane zostaną również prace artystów z Chin, Izraela, Francji, Czech, Niemiec, Polski i wielu innych.

PROJEKT SPECJALNY
„Antique games”

Wśród 200 prac prezentowana jest praca polskiego rzeźbiarza, laureata Nagrody Publiczności NordArt 2022 Michała Jackowskiego, który tego lata powraca z projektem specjalnym „Antique Games”. Projekt jest wizualnym opisem współczesnej kultury zdominowanej przez konsumpcjonizm. W swoistej grze moralnej Jackowski zadaje pytania o uniwersalne wartości i prawa.

Kuratorem „Antique Games” jest prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, kierownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” w Warszawie.


NordArt 2023 zaprasza od 3 czerwca do 8 października

Kunstwerk Carlshütte jest inicjatywą kulturalną non-profit działającej na arenie międzynarodowej Grupy ACO oraz miast Büdelsdorf i Rendsburg oraz szczególnym miejscem wystaw, koncertów, odczytów i wydarzeń kulturalnych. Centralnym punktem jest NordArt, który odbywa się corocznie w miesiącach letnich od 1999 roku. Oprócz hal odlewniczych o powierzchni wystawienniczej 22 000 metrów kwadratowych, należą do nich park rzeźb o powierzchni 80 000 metrów kwadratowych i urocza powozownia ACO. Każdego roku do udziału w tym projekcie zgłasza się około 3000 artystów z całego świata.

Kuratorami NordArt są Wolfgang Gramm i Inga Aru. Gospodarzami i głównymi sponsorami Kunstwerks Carlshütte są Hans-Julius i Johanna Ahlmann.

Dzięki odlewni żelaza, powozowni i rozległemu parkowi Kunstwerk Carlshütte tworzy niepowtarzalną atmosferę, która pozwala na wyjątkowe spojrzenie na sztukę. Co roku NordArt poświęca osobny pawilon innemu krajowi, prezentuje specjalne projekty, współpracuje z ambasadami, instytucjami kulturalnymi i kuratorami z różnych krajów.

Temat przewodni NordArt 2023 Sztuka turecka

„Sztuka, mówi główny kurator NordArt, Wolfgang Gramm, szuka odpowiedzi na wszystko, co porusza i dotyka ludzi, a ludzie mogą znaleźć odpowiedzi w sztuce.
Na tle świata, który rozpadł się na kawałki jest zatem aż nazbyt zrozumiałe, że obrazy i rzeźby, fotografie i instalacje nie tylko rzucają światło na osobiste i społeczne konteksty i wydarzenia. Ale że wspiera je również wspólna nadzieja na zachowanie utraconych wartości lub stworzenie lepszego świata”.

Jednym ze znaków rozpoznawczych NordArt jest sztuka współczesna z Chin. Wieloletnie kontakty z chińską sceną artystyczną wielokrotnie umożliwiały prezentację znanych artystów. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. prace YUE Minjun, XIANG Jing i ZHOU Song.
Zwycięzcą nagrody NordArt 2022 został LIU Ruowang. Od 2016 roku wiele z jego głównych prac można zobaczyć podczas wystawy. Jego małpoludy „Original Sin” czy grupa „Mr. Pinocchio” są dobrze znane regularnej publiczności. Jednym ze zwycięzców Nagrody Publiczności na NordArt 2022 jest również WU Guoyong. W tym roku wystawia swoją nową serię zdjęć „Whitehouse” & „Blockhaus”.

Podczas poprzedniej edycji NordArt publiczność nagrodziła również Dejo Denzera. Artystę fascynują zjawiska percepcyjne zarówno w sensie wizualnym, jak i przenośnym. W tym roku pokaże on swoje mityczne rybie reliefy wykonane z porzuconych instrumentów muzycznych.

W specjalnym projekcie „Być muzą” artystka fotograficzka, Lilya Corneli zaprezentuje interpretacje słynnych obrazów. Jej modele wzorowane są na arcydziełach, ale bawiące się czasem – mieszają dodatki i zastępują kostiumy z epoki nowoczesnymi ubraniami. Muzy, podziwiane przez pokolenia znajdują odzwierciedlenie w prawdziwych kobietach.

Odwiedzający, z całą pewnością jednak odkryją swoje osobiste atrakcje na NordArt 2023. To, które komunikaty docierają do kogo i w jaki sposób, pozostaje tajemnicą sztuki.


Dołącz do Nas
Koło Przyjaciół

Czym byłby świat bez obrazów, bez muzyki, bez filmu, nastawiony wyłącznie na to, co użyteczne?

Pozbawilibyśmy się istotnego korzenia naszego życia. Nigdzie indziej bowiem wyobraźnia i kreatywność nie są tak naturalne jak w sztuce, nigdzie indziej nie udaje nam się lepiej porzucić codziennej perspektywy i zastanowić się nad sobą.

Kunstwerk Carlshütte, wspólna inicjatywa Grupy ACO oraz miast Büdelsdorf i Rendsburg, ma zaszczyt zaoferować forum, na którym świat można czasem wywrócić do góry nogami, gdzie jest miejsce dla nietypowych perspektyw i gdzie wyzwalają się nowe sposoby myślenia.

Będzie nam bardzo miło, jeśli dołączysz do grona naszych przyjaciół i w ten sposób wesprzesz naszą działalność kulturalną. Jako członek Koła Przyjaciół będziesz osobiście informowany o wszystkich wydarzeniach. Wystawę można zwiedzać ze zniżką.

Deklaracja członkowska (PDF) https://www.nordart.de/fileadmin/downloads/Beitrittserklaerung_Freundeskreis.pdf : należy ją wydrukować i wysłać pocztą do Kunstwerk Carlshütte.

Minimalna składka na jeden rok wynosi 60 euro. Można także ustalić stały okres wsparcia lub zrezygnować z niego w dowolnym momencie.

Ponieważ jesteśmy instytucją kulturalną typu non-profit, Twój wkład liczy się jako darowizna.

Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli udzielisz dołączysz do nas.

Kontakt NordArt

Wolfgang Gramm
Dyrektor Zarządzający
Główny kurator Wystawy NordArt

tel.: +49(0)171 260 7588

WGramm@kunstwerk-carlshuette.de

Inga Aru
Kurator projektu NordArt
Dyrektor artystyczny

tel.: +49(0)151 2418 8890

IAru@kunstwerk-carlshuette.de

Stephanie Sievers
Asystent Wystawy

tel.: +49(0)4331 354 695
tel.: +49(0)174 208 3953

SSievers@kunstwerk-carlshuette.de

Adres wystawy

Kunstwerk Carlshütte

Vorwerksallee 3
24782 Büdelsdorf, Niemcy

tel.: +49 (0) 4331 354 695

Adres pocztowy
Sztuka w Carlshütte gGmbH

W Ahlmannkai

24782 Büdelsdorf, Niemcy

info@kunstwerk-carlshuette.de

Partnerzy współpracy i sponsorzy

Kunstwerk Carlshütte - wspólna inicjatywa Grupy ACO oraz miast Büdelsdorf i Rendsburg.