Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

ACO Polska Laureatem konkursu Budowniczy Polskiego Sportu XX-lecia
14 listopada 2019 - Warszawa

autor: Olga Płaciszewska

14 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się XX Gala Sportowa Polska, która była podsumowaniem 20 lat rozwoju budowy bazy sportowo-rekreacyjnej w naszym kraju. Przez cały ten okres wspieraliśmy polski sport, dostarczając rozwiązania do zagospodarowania wody opadowej na obiektach lekkoatletycznych, boiskach piłkarskich, torach żużlowych oraz basenach.

Bezpieczeństwo na stadionach

Skuteczne odwadnianie bieżni i boisk jest oczywiste i konieczne, by zapewnić możliwość rozegrania zawodów na obiektach sportowych. Odpowiedni wybór nawierzchni oraz wyposażenia wpływa na klasyfikację stadionów i na możliwość rozgrywania na nich zawodów różnej rangi, od lokalnych po światowe. Jednym z warunków uzyskania przez stadion certyfikatu PZLA jest skuteczny system odwodnienia.

Wśród lekkoatletycznych stadionów olimpijskich, zbudowanych na świecie po 1972 roku, większość posiada system ACO SPORT, będący kompleksowym wyposażeniem zarówno odwodnień liniowych bieżni, jak i zabudowy zeskoczni czy rowu z wodą. Oczywiście, system ACO Sport spełnia wymogi IAAF oraz PZLA.

Koryta odwodnieniowe ACO zbierają wodę opadową z nawierzchni, odprowadzają ją do skrzynek odpływowych i następnie do kanalizacji. Korytka wykonane są z polimerbetonu, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne i wiele substancji chemicznych, m.in. używanych do odmrażania nawierzchni.

Gdzie jesteśmy?

ACO na bieżni

Na bieżniach i boiskach, na których rozgrywane są zawody lekkoatletyczne, sprawdzają się produkty ACO SPORT System 1000. System ten zawiera kanały łukowe i proste, szczelinowe i otwarte.

Kanał szczelinowy jest pokrywany warstwą nawierzchni elastycznej (PU). Kanał otwarty wymaga przykrycia białą pokrywą, wyznacznikiem wewnętrznego toru. Podobne pokrywy pokrywają kanał szczelinowy instalowany na łukach bieżni i w strefach przejściowych.

Jeżeli murawa znajduje się 5 cm nad poziomem bieżni, to koryto odwodnieniowe ACO Sport z podwyższoną krawędzią (otwarte lub szczelinowe) będzie stanowić dla niej oparcie


ACO – na skoczni

ACO SPORT System7000 jest przeznaczony do ochrony przed zniszczeniem nawierzchni syntetycznych, na których odbywają zawody w skoku w dal i w trójskoku. Elastyczne obrzeża chronią zawodnika lądującego w zeskoczni (piaskownicy), a łapacze piasku zapobiegają zasypywaniu bieżni piaskiem z zeskoczni.

Obiekty, gdzie są zastosowane produkty ACO SPORT:

Stadion im. Z. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy (spełnia standardy FIFA, UEFA i IAAF), Stadion w Sanoku, w Kaliszu, w Karpaczu, Stadion w Lidzbarku Warmińskich, Stadion w Białymstoku, Stadion w Lublinie, w Świdniku oraz wiele innych boisk i Orlików Lekkoatletycznych.


ACO na torze żużlowym

Tory żużlowe podczas rozgrywania zawodów, potrzebują systemów odwadniających odpornych na ekstremalne warunki. Stabilny i odporny na duże obciążenia system odwodnień liniowych ACO Monoblock PD, układany jest wokół stadionu, podobnie jak systemy dla obiektów lekkoatletycznych. Jego monolityczna konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo podczas zawodów, a jednocześnie gwarantuje szybkie i efektywne odprowadzenie wód opadowych.

O walorach odwodnienia ACO przekonują się zarówno zawodnicy, jak i kibice m.in. odwiedzając stadion Motoru w Lublinie czy Motoarenę w Łodzi.


ACO na boiskach piłkarskich

Odwodnienie stadionów piłkarskich musi sprostać sprawnemu odprowadzeniu wody z murawy tak, aby mecz piłkarski mógł przebiegać bez problemu. Odpowiedni system w postaci odwodnienia liniowego ACO Drain Multiline wraz z systemem zabezpieczenia rusztów antywandal układany jest przy krawędzi końca boiska tak aby zapewnić bezpieczeństwo piłkarzy podczas rozgrywanych meczów.


ACO na basenie

Baseny to specyficzne obiekty, które wymagają indywidualnego podejścia. Odwonienia wykonywane są ze stali nierdzewnej AISI 316L, która odporna jest na panujące na basenie warunki oraz środki wykorzystywane w tym miejscu. Głównym elementem odprowadzanie wody jest odwodnienie szczelinowe wokół basenu z możliwością układania dowolnego łuku. Szczelina 8mm zapewnia bezpieczeństwo nawet dla najmłodszych korzystających z basenu.

Jak bezpieczne i sprawne jest takie rozwiązanie możemy przekonać się w Aquaparku z basenem olimpijskim Aqua Lublin.

Woda to pasja ACO, dlatego ambasadorem marki jest wielokrotny mistrz i rekordzista świata we freedivingu Mateusz Malina, który zanurkowała na głębokość 113 metrów podbijając rekord Polski w dyscyplinie FIM (free immersion), wstrzymał oddech na 10 minut i 6 sekund w statycznym zanurzeniu oraz przepłynął 300 metrów pod wodą zdobywając tytuł mistrza świata w kategorii DYN (dynamika) i pobijając rekord świata. Współpraca ACO – dostawcy rozwiązań dla obiektów sportowych z Mateuszem Maliną to najlepsza inspiracja do tworzenia ekologicznych rozwiązań, łączących wodę z infrastrukturą jutra.