Inspiracja dla architektury

Oprócz produktów ACO, projekt Voronoi zdobi również wielkie arcydzieła architektury. Naturalny wzór naturalnie wtapia się w otoczenie, dzięki czemu służy jako źródło inspiracji dla architektów.

Na przykład, wzór Voronoi miał duży wpływ na holenderski projekt "Pompejus", autorstwa RO&AD Architecten. Pompey reprezentuje dawną strażnicę w Fort de Roovere w Halsteren, w Holandii. Twierdza była częścią holenderskiej linii wodnej i służyła jako ważna budowla obronna podczas wojny osiemdziesięcioletniej. Fort stanowił centrum linii obrony, dzięki czemu można było patrzeć w obu strategicznie ważnych kierunkach, w kierunku Bergen op Zoom i w kierunku Steenbergen. Ponieważ taki panoramiczny widok nie jest już możliwy w obecnym krajobrazie, narodził się pomysł stworzenia wieży strażniczej, która ponownie by to umożliwiła.

Wieża wygina się do przodu w ostrym kształcie nad fosą - częściowo zamknięta, częściowo otwarta. W ten sposób powstaje przestrzeń dla centrum informacyjnego i teatru na świeżym powietrzu. W sumie "Pompejusz" wznosi się na wysokość 34 metrów nad swoim otoczeniem, z widokiem na najwyższe drzewa. Z górnego punktu można spojrzeć 20 kilometrów we wszystkich kierunkach i podziwiać całą historyczną linię wodną West Brabandt.

I cóż może być bardziej oczywistego z tym obiektem niż łączenie historii z naturą. Stalowa konstrukcja zawiera okna i otwory oparte na matematycznej zasadzie diagramu Voronoi. Oprócz głównej konstrukcji wykonanej ze stali ocynkowanej, konstrukcja nośna, elementy elewacji i schody wykonane są z drewna.

Dzięki społecznemu zaangażowaniu wybudowano "Pompejusza". Firmy zorganizowały elementy budowlane i ich transport, szkoły, jak i inne organizacje wysłały stażystów i wolontariuszy do pracy nad projektem. W związku z tym obiekt ten został stworzony przez społeczność, dla społeczności. Również bardzo naturalna, społeczna struktura, podobna do schematu Voronoi w przyrodzie.

Centrum kulturalne, Opera Dubajska

Opera w Dubaju, której otoczenie zdobi dyskretny system odwadniania ACO, również w swojej strukturze nawiązuje do bardzo naturalnego modelu projektowania.

Dubai Opera jest częścią dzielnicy operowej w centrum Dubaju. Ośrodek sztuk widowiskowych z 1901 r. został zaprojektowany przez Janusa Rostocka von Atkinsa. Jest wielofunkcyjny i może być wykorzystywany jako tradycyjny teatr, sala koncertowa, sala bankietowa lub przestrzeń wystawiennicza. Dzięki podnośnikom hydraulicznym można przesunąć 900 z 2.000 miejsc siedzących. Opera Dubajska przypomina tradycyjny żaglowiec, w którego "dziobie" mieści się główna scena, orkiestra i miejsca siedzące. Oprócz Opery Dubajskiej, dzielnica ta, z widokiem na Burj Khalifa i Fontannę Dubajską, obejmuje galerie sztuki, muzea, studia projektowe i inne instytucje kulturalne.

TOP