Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Inspiracja dla architektury

Oprócz produktów ACO, projekt Voronoi zdobi również wielkie arcydzieła architektury. Naturalny wzór naturalnie wtapia się w otoczenie, dzięki czemu służy jako źródło inspiracji dla architektów.

Na przykład, wzór Voronoi miał duży wpływ na holenderski projekt "Pompejus", autorstwa RO&AD Architecten. Pompey reprezentuje dawną strażnicę w Fort de Roovere w Halsteren, w Holandii. Twierdza była częścią holenderskiej linii wodnej i służyła jako ważna budowla obronna podczas wojny osiemdziesięcioletniej. Fort stanowił centrum linii obrony, dzięki czemu można było patrzeć w obu strategicznie ważnych kierunkach, w kierunku Bergen op Zoom i w kierunku Steenbergen. Ponieważ taki panoramiczny widok nie jest już możliwy w obecnym krajobrazie, narodził się pomysł stworzenia wieży strażniczej, która ponownie by to umożliwiła.

Wieża wygina się do przodu w ostrym kształcie nad fosą - częściowo zamknięta, częściowo otwarta. W ten sposób powstaje przestrzeń dla centrum informacyjnego i teatru na świeżym powietrzu. W sumie "Pompejusz" wznosi się na wysokość 34 metrów nad swoim otoczeniem, z widokiem na najwyższe drzewa. Z górnego punktu można spojrzeć 20 kilometrów we wszystkich kierunkach i podziwiać całą historyczną linię wodną West Brabandt.

I cóż może być bardziej oczywistego z tym obiektem niż łączenie historii z naturą. Stalowa konstrukcja zawiera okna i otwory oparte na matematycznej zasadzie diagramu Voronoi. Oprócz głównej konstrukcji wykonanej ze stali ocynkowanej, konstrukcja nośna, elementy elewacji i schody wykonane są z drewna.

Dzięki społecznemu zaangażowaniu wybudowano "Pompejusza". Firmy zorganizowały elementy budowlane i ich transport, szkoły, jak i inne organizacje wysłały stażystów i wolontariuszy do pracy nad projektem. W związku z tym obiekt ten został stworzony przez społeczność, dla społeczności. Również bardzo naturalna, społeczna struktura, podobna do schematu Voronoi w przyrodzie.

Centrum kulturalne, Opera Dubajska

Opera w Dubaju, której otoczenie zdobi dyskretny system odwadniania ACO, również w swojej strukturze nawiązuje do bardzo naturalnego modelu projektowania.

Dubai Opera jest częścią dzielnicy operowej w centrum Dubaju. Ośrodek sztuk widowiskowych z 1901 r. został zaprojektowany przez Janusa Rostocka von Atkinsa. Jest wielofunkcyjny i może być wykorzystywany jako tradycyjny teatr, sala koncertowa, sala bankietowa lub przestrzeń wystawiennicza. Dzięki podnośnikom hydraulicznym można przesunąć 900 z 2.000 miejsc siedzących. Opera Dubajska przypomina tradycyjny żaglowiec, w którego "dziobie" mieści się główna scena, orkiestra i miejsca siedzące. Oprócz Opery Dubajskiej, dzielnica ta, z widokiem na Burj Khalifa i Fontannę Dubajską, obejmuje galerie sztuki, muzea, studia projektowe i inne instytucje kulturalne.